Euralis Tohumculuk A.Ş. Manşet
>>ORMaster

OR MASTER ®

OROBANŞ (Verem Otu - Canavar Otu) İLE MÜCADELE İÇİN ELİT TOHUMLAR VE ÇÖZÜMLER

 

Euralis Semences, ayçiçeğinde bilinen en ciddi zararlılardan biri olan Orobanche Cumana’ya karşı mücadele etmek amacıyla ORMaster® konsepti altında çiftçilere yenilikçi çözümler sunmaktadır. Söz konusu bu konsept, yeni nesil elit hibrit çeşitlerde orobanşa karşı genetik dayanıklılığı, Clearfield® ve Clearfield® Plus teknolojileri ile birlikte çiftçilerin kullanımına sunmaktadır.

euralis semences ayçiçeği simgesi

OR MASTER ® - OROBANCHE CUMANA'YA KARŞI TOHUM ÇÖZÜMLERİYA-MASTER-orobanche-Canavar otu-ayçiçeği-Euralis-SEMENCES-Tohumlar

Avrupa'daki ayçiçeği ekim alanlarının %65 'inden fazlası Orobanche Cumana parazitinden etkilenmektedir. Bu yaklaşık 11 milyon hektarı temsil etmektedir. Aşırı durumlarda, parazitin neden olduğu kayıplar verim potansiyelinin %90 'ına ulaşabilmekte ve çiftçilerin kazancını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Parazitin Avrupa'daki mutasyonu ve yayılımının son beş yılda hızlandığını gözlemlemekteyiz.

Öncü bir ayçiçeği tohumculuğu firması olarak Euralis Semences, Avrupa'da ayçiçeği ekim alanlarının sürdürülebilirliğini garanti altına almak için Orobanche Cumana'ya karşı mücadelesini önceliklerinden biri haline getirmiştir.

2014 yılında Euralis Semences, Orobanche'ye karşı OR Master ® markası altında bütün çiftçilerin ihtiyaçlarına uygun komple bir çözüm yelpazesi başlatmıştır.

VEYA Usta-Euralis Semences Tohumlar-Orobanche Cumana-broomrape

OR Master web sitemizi ziyaret edin…  http://or-master.com/

Youtube'daki videomuzu izleyin…

GENETİK UZMANLIK

Orobanche genetik dayanıklılık özellikle yeni ırklar F, G ve daha fazlası ile ilgili olduğunda çok karmaşık bir konudur.

Geçmişte, parazite karşı direnç, basit bir dominant gen ile sağlanabilmekte idi.

Virülan ırkların ortaya çıkmasından bu yana, savaş daha karmaşık hale geldi. Bu agresif suşlara karşı direnç, dominant bir gen ile güçlü bir genetik arka planın birleşiminden kaynaklanmaktadır.

SOLTIS programı aracılığıyla, Euralis Semences araştırma ağını İspanya, Türkiye, Romanya, Ukrayna ve Rusya gibi bu parazitten gelen şiddetli baskının görüldüğü bölgelerde kurmuştur. Burada sadece yeni melezlerin test edilmesinin değil, aynı zamanda yeni genetik kaynaklardan yeni ve kaliteli seçimler yapılmasını da sağlamıştır. İşte bu nedenle Euralis Semences ayçiçeği çeşitleri bilinen Orobanche suşlarına karşı güçlü bir genetik alt yapıya sahiplerdir.

VEYA Usta-Euralis Semences-Orobanche cumana-Soltis programıVEYA Usta-Euralis Semences-Orobanche cumana-Soltis programı

KİMYASAL UZMANLIK

Clearfield ® sistemi orobanş ile savaşmak için iyi bir çözümdür.

Ancak bazı durumlarda ciddi yabancı ot baskısı ile birlikte orobanş baskılarına karşı yeterli olmayabilmektedir. Bu nedenle Euralis Semences aynı hibritlerde hem Clearfield herbisit dayanıklılığını hemde orobanşa karşı dayanıklılığı birleştiren çifte güvenlik sunan yenilikçi çeşitler üretti.

Çifte güvenliğe ek olarak, bu teknoloji çiftçilerin stratejilerini kendi alanlarındaki gerçek duruma uyarlamalarına izin veriyor. Orobanş genler tarafından kontrol edilirken çıkış sonrası yapılan herbisit uygulaması ile yabancı otlar kontrol altına alınarak optimum aşamada güvenlik sağlamaktadır.

VEYA Master-Clearfield-genetik kontrol-Orobanche euralis semences

 

TARIMSAL UZMANLIK

Çeşitlerin genetik olarak iyileştirilmesinin yanı sıra, Euralis Semences parazitlerle mücadelede mevcut tarımsal teknikleri yeniden gruplandırmaktadır. Firma çalışanları, distribütörler ve çiftçiler için düzenlediği birçok teknik eğitim toplantısı ile Euralis bilginin paylaşıldıkça çoğalması ilkesini bir şirket kültürü unsuru haline getirmiştir. Ayrıca araştırma merkezlerimizde biyolojik kontrol gibi bazı deneysel yöntemler üzerine de çalışılmaktadır.

Ayrıca 2015 yılında doğru çeşitliliğin seçimine yardımcı olmayı hedefleyen bir akıllı telefon uygulaması başlatılmıştır. Apple Store ve Google Play aracılığıyla çok sayıda dilde erişilebilen OR Master®App , kullanıcılarına kendi bölgelerindeki orobanş riskine bağlı olarak kendi ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çeşitlerin seçiminde yol göstermektedir

 

VEYA Master-logo-euralis-semences

App store-logo-euralis-semencesgoogle play-logo-euralis-semences