Euralis Tohumculuk A.Ş. Manşet
EURALIS Semences ve CAUSSADE Semences Group: Lidea’nın doğuşu ve ilk günü, iki şirketin birleşme kararının sonuçlanması 01.09.2020

Basın Bildirisi -

- 1 Eylül 2020

EURALIS Semences ve CAUSSADE Semences Group: Lidea’nın doğuşu ve ilk günü, iki şirketin birleşme kararının sonuçlanması.

EURALIS Semences ve CAUSSADE Semences Group şirketleri 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle birleşme kararı almıştır ve bu kararın bir sonucu olarak “Lidea” markası doğmuştur. Halihazırda dünyanın en büyük ilk 10 tarla grubu tohum şirketi arasında olan bu yeni oluşum, tüm Avrupa'da belirli bitki türlerinde liderlik pozisyonuna ulaşmayı hedeflemektedir.

Bu birliktelik, her iki firmanın çalıştığı bitki türleri, araştırmaları, endüstriyel araçları ve potansiyel pazarlar açısından tamamlayıcılıklarından yararlanma arzusundan doğmuştur.

Rekabetin üst düzeyde yaşandığı sektörümüzde, alınan bu birleşme kararı taraflara şüphesiz çeşitli avantajlar sunacaktır. İlk olarak; yeni yapının iş hacminin ciddi miktarda artması beklenmektedir. Kaldıki sektörde alınan benzer birleşme kararlarının da işleyişe olan ilk etkileri bu yönde olmuştur. İkincisi olarak ise bu birleşme; faaliyetlerin geliştirilmesi için gerekli olan sanayi ve Ar-Ge yatırımlarına devam etme ve böylece Avrupa pazarlarında bulunan markaların konumlarını önemli ölçüde güçlendirme imkanı sunmaktadır. Sonuç olarak bu birleşme, çiftçiler ve bayiler tarafından bilinen geniş ürün yelpazesi ile şirketin halihazırda çalıştığı bölgelerde ve daha önce çalışılmamış yeni bölgelerde iş hacminin arttırılması hırsını beraberinde getirmektedir.

Bu nedenle Lidea, geniş ürün yelpazesi, Fransa ve Avrupa geneline yayılmış geniş üretim ağı ile güçlü endüstriyel kapasitesi sayesinde pazarda lidelik p ozisyonlarına çok kısa bir sürede yükselecektir.

Yönetim


Pierre Pages, yeni oluşumun Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. Ayrıca EURALIS'in Başkan Yardımcısıdır. Viella'da (32) bir çiftçi olan Pierre Pages, mısır ve hububat üreticisidir.

Pierre Flye Sainte-Marie, Lidea'nın CEO'su (İcra Kurulu Başkanı) olarak atanmıştır. Mart 2019 tarihinden bu yana CAUSSADE Semences Grubun CEO’su (İcra Kurulu Başkanı) olarak görev yapmıştır ve  tarımsal tedarik konusunda 30 yıllık uluslararası deneyime sahiptir. Daha önce DOW AGROSCIENCES Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik Başkanı olarak görev yaptıktan sonra CORTEVA Avrupa ve Afrika Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Misyon


Lidea'nın misyonu, kendi ekosisteminde bir çok bitki türü için yıl boyunca katma değer üreten özelleştirilmiş ve sürdürülebilir tohum çözümleri üretmek ve sunmaktır. Ayrıca tarımsal uygulamaların gelişmesine katkıda bulunarak, çiftçilerin bu değişimler konusunda desteklemesi ve tarımsal üretimin karlılığının korunmasına özen göstermektir. 

Yeni bir kurumsal kimlik


Lidea markasının ismini oluşturan harflerin her biri iki orijinal markanın en az birinden türetilmiştir ve köklerini unutmadan yeniliği ifade eden, modern ve farklı bir uluslararası marka olarak ifade edilebilir. Lidea isminin telaffuzu ve ezberi kolaydır, sesi kulağa hoş gelmektedir ve temsil ettiği yeni oluşumun yaratıcılığını ve yenilikçiliğini vurgulamaktadır.

İcra Kurulu Başkanı Pierre Flye Sainte-Marie’e göre Lidea: "Daha geniş bir coğrafi alana hitab eden, kiritik iş hacmine sahip ve sağlam ortaklıklara güvenme yeteneği ile faaliyet gösterdiği uluslararası pazardaki kilit oyunculardan biri olmayı hedeflemektedir. İçinde bulunduğumuz süreçte karşılaşılması muhtemel çok sayıda zorluk olsada bu zorluklar bölgelerdeki ekiplerimiz için olumlu dinamikler yaratacak ve ancak heyecan verici birer motivasyon kaynağı olacaklardır”.

Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Pages’e göre ise Lidea, "Bu yeni oluşumun geleceğine güveniyoruz. Bize göre başarının birkaç anahtarı vardır, bunlar: yakınlık, ekiplerin etkili bir şekilde işbirliği yapma yetenekleri, yaratıcılıkları ve daha genel olarak, operasyonel mükemmelliktir".

Bu yeni oluşum ile ilgili bazı önemli figürler;


  • 2000’den fazla çalışan,
  • 350 Milyon Euro Ciro,
  • 8 üretim tesisi; Fransa, Romanya, Ukrayna, İspanya ve çok yakında Rusya,
  • Avrupa çapında 17 araştırma istasyonu,
  • Her yıl sanayi ve AR-GE yatırımlarına ayrılan 30 Milyon Euro’luk bütçe,
  • 5 ülkede toplam 45.000 hektar alanda tohumluk üretimi,
  • Mısır, Ayçiçeği, Hububatlar, Yem Bitkileri, Soya Fasulyesi, Sorgum ve Bakliyatlar gibi farklı bitki türlerinde aktif olarak sürdürülen ticari faaliyetler.

Basın İletişim

Nathalie Salmon EURALIS Group (+33) 6 48 08 52 88 / nathalie.salmon@euralis.com